Program warsztatów

Piękny, fascynujący, tajemniczy i dostarczający wielu pozytywnych emocji jest świat przyrody która nas otacza. Obcowanie z nią daje również spokój i jest pewnego rodzaju terapią kojącą ciało i duszę. Dlatego już od najmłodszych lat życia człowieka należy tak kształtować jego sposób myślenia i zachowania aby potrafił o nią dbać. Zapraszamy zatem na warsztaty przyrodnicze, podczas których uczestnicy będą mieli okazję poznać fascynujący świat owadów.

Ogród przyjazny dla owadów

Pszczoły, mrówki, trzmiele, osy i szerszenie to bohaterowie tych spotkań a gospodarzem będzie królowa pszczół 🙂 lub pszczelarz.

Praktyczne działania, zabawa i poznawanie świata przez doświadczenie to pomysł na ciekawe zajęcia, w trakcie których uczestnicy łatwiej zapamiętują przekazanie im informacje. Bazując na tym założeniu, do opracowania naszego programu warsztatów wykorzystaliśmy tzw. „metody aktywizujące”, pobudzające uczestników w sferze percepcyjnej, ruchowej, werbalnej oraz emocjonalno-motywacyjnej, co sprzyja pogłębianiu i utrwalaniu zdobytej wiedzy.

Zdjęcie z młodzieżą szkoły podstawowej

Warsztaty skierowane są zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Scenariusz warsztatów dostosowany jest do wieku uczestników, uwzględnia zagadnienia z podstawy programowej dla odpowiednich etapów nauczania. Prowadzący mówi do uczestników wierszem oraz rymowankami.

Formikarium - Sztuczne mrowisko

Ze względów bezpieczeństwa oraz komfort samych pszczół, do zajęć wykorzystywane są jedynie spreparowane okazy owadów żądlących. W przypadku tematu związanego z mrówkami w warsztatach uczestniczą żywe mrówki w formikarium. W trakcie warsztatów uczestnicy mają okazję zapoznać się ponadto z 30 eksponatami związanymi z tematem. Ilość prezentowanych eksponatów zależy od wybranego tematu zajęć.

Tematy warsztatów

Na rok szkolny 2019/2020 przygotowaliśmy dla Państwa wiele ciekawych tematów w dwóch dogodnych wersjach warsztatowych:

  • Poznajemy świat pszczół oraz warsztat pracy pszczelarza.
  • Preorientacja zawodowa zawód pszczelarz – dla przedszkolaków.
  • Tajemniczy świat owadów – pszczoły i mrówki.
  • Latem bezpiecznie z owadami!
  • Uczymy się chronić owady!
  • Pszczoły i zdrowotne właściwości produktów pszczelich.
  • Doradztwo zawodowe dla klas VII, VIII – Zawód: pszczelarz.

Spotkania odbywają się w pomieszczeniach placówki zamawiającej, jednak w przypadku braku takiej możliwości, opcjonalnie istnieje możliwość przeprowadzenia warsztatów poza placówką edukacyjną.

Do zobaczenia na warsztatach przyrodniczych!