Piękny, fascynujący, tajemniczy i dostarczający wielu pozytywnych emocji jest świat przyrody która nas otacza. Obcowanie z nią daje również spokój i jest pewnego rodzaju terapią kojącą ciało i duszę. Dlatego już od najmłodszych lat życia człowieka należy tak kształtować jego sposób myślenia i zachowania aby potrafił o nią dbać. Zapraszamy zatem na warsztaty przyrodnicze, podczas których uczestnicy będą mieli okazję poznać fascynujący świat owadów.
Pszczoły, mrówki, trzmiele, osy i szerszenie to bohaterowie tych spotkań a gospodarzem będzie królowa pszczół 🙂 lub pszczelarz.
Praktyczne działania, zabawa i poznawanie świata przez doświadczenie to pomysł na ciekawe zajęcia, w trakcie których uczestnicy łatwiej zapamiętują przekazanie im informacje. Bazując na tym założeniu, do opracowania naszego programu warsztatów wykorzystaliśmy tzw. „metody aktywizujące”, pobudzające uczestników w sferze percepcyjnej, ruchowej, werbalnej oraz emocjonalno-motywacyjnej, co sprzyja pogłębianiu i utrwalaniu zdobytej wiedzy.
Warsztaty skierowane są zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Scenariusz warsztatów dostosowany jest do wieku uczestników, uwzględnia zagadnienia z podstawy programowej dla odpowiednich etapów nauczania. Prowadzący mówi do uczestników wierszem oraz rymowankami.
Ze względów bezpieczeństwa oraz komfort samych pszczół, do zajęć wykorzystywane są jedynie spreparowane okazy owadów żądlących. W przypadku tematu związanego z mrówkami w warsztatach uczestniczą żywe mrówki w formikarium. W trakcie warsztatów uczestnicy mają okazję zapoznać się ponadto z 30 eksponatami związanymi z tematem. Ilość prezentowanych eksponatów zależy od wybranego tematu zajęć.
Tematy warsztatów
Na rok szkolny 2024/2025 przygotowaliśmy dla Państwa wiele ciekawych tematów:
- „Kochajmy pszczoły!!! – Czy to możliwe?”
- „Poznaję świat pszczół i warsztat pracę pszczelarza”
- „Miód – słodki, pyszny i zdrowy”
- „Fascynujący świat mrówek i innych owadów” – żywe mrówki, mrówkolwy, straszyki…
- „Uczymy się chronić owady” – żywe karaczany i straszyki
- „Wiosną i latem, bezpiecznie z owadami” – żywe karaczany, straszyki
- „(Nie)straszne pająki”*- żywe pająki, skorpiony, krocionogi
- „Dbam o przyrodę – nauką segregacji śmieci”
- „Przytul i pokochaj gada”* – żywe gady (gekony, węże), krocionogi
* warsztaty prowadzone jedynie w Warszawie i okolicach
Na koniec każdego spotkania dzieci otrzymują miłą niespodziankę, dopasowaną do tematu warsztatów.
Spotkania z nami na długo zapadają w pamięci uczestników, są zabawne, motywują do działań związanych z ochroną środowiska, budzą szacunek do zwierząt oraz uczą dbać o przyrodę.
Warsztaty odbywają się w pomieszczeniach placówki zamawiającej, nawet jeśli trzeba będzie pokonać wiele kilometrów!
Do zobaczenia na warsztatach przyrodniczych!