Program warsztatów

Piękny, fascynujący, tajemniczy i dostarczający wielu pozytywnych emocji jest świat przyrody która nas otacza. Obcowanie z nią daje również spokój i jest pewnego rodzaju terapią kojącą ciało i duszę. Dlatego już od najmłodszych lat życia człowieka należy tak kształtować jego sposób myślenia i zachowania aby potrafił o nią dbać. Zapraszamy zatem na warsztaty przyrodnicze, podczas których uczestnicy będą mieli okazję poznać fascynujący świat owadów.

Ogród przyjazny dla owadów

Pszczoły, mrówki, trzmiele, osy i szerszenie to bohaterowie tych spotkań a gospodarzem będzie królowa pszczół 🙂 lub pszczelarz.

Praktyczne działania, zabawa i poznawanie świata przez doświadczenie to pomysł na ciekawe zajęcia, w trakcie których uczestnicy łatwiej zapamiętują przekazanie im informacje. Bazując na tym założeniu, do opracowania naszego programu warsztatów wykorzystaliśmy tzw. „metody aktywizujące”, pobudzające uczestników w sferze percepcyjnej, ruchowej, werbalnej oraz emocjonalno-motywacyjnej, co sprzyja pogłębianiu i utrwalaniu zdobytej wiedzy.

Zdjęcie z młodzieżą szkoły podstawowej

Warsztaty skierowane są zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Scenariusz warsztatów dostosowany jest do wieku uczestników, uwzględnia zagadnienia z podstawy programowej dla odpowiednich etapów nauczania. Prowadzący mówi do uczestników wierszem oraz rymowankami.

Formikarium - Sztuczne mrowisko

Ze względów bezpieczeństwa oraz komfort samych pszczół, do zajęć wykorzystywane są jedynie spreparowane okazy owadów żądlących. W przypadku tematu związanego z mrówkami w warsztatach uczestniczą żywe mrówki w formikarium. W trakcie warsztatów uczestnicy mają okazję zapoznać się ponadto z 30 eksponatami związanymi z tematem. Ilość prezentowanych eksponatów zależy od wybranego tematu zajęć.

Tematy warsztatów

Na rok szkolny 2022/2023 przygotowaliśmy dla Państwa wiele ciekawych tematów:

  • Kochajmy pszczoły!!! – Czy to możliwe?
  • Poznaję świat pszczół i warsztat pracę pszczelarza
  • Miód – słodki, pyszny i zdrowy
  • Fascynujący świat mrówek i innych owadów
  • Uczymy się chronić owady” – (styczeń–marzec)
  • Latem, bezpiecznie z owadami” – (maj–sierpień)
  • Dbam o przyrodę – Zero Waste

Spotkania odbywają się w pomieszczeniach placówki zamawiającej, nawet jeśli trzeba będzie pokonać wiele kilometrów!

Do zobaczenia na warsztatach przyrodniczych!