Miód z czekoladą

UWAGA: Szybko znika ze słoika!

Doskonały produkt łączący w sobie zdrowotne walory miodu i gorzkiej czekolady, idealny do smarowania chleba.

Niezbędne produkty:

  • 1,1 kg miodu rzepakowego kremowanego,
  • 1,5 tabliczki gorzkiej czekolady 64%

Czytaj dalej

Apiterapie i apiterapeutyki

Larwy pszczoły miodnejWykorzystywanie miodu w kuracjach leczniczych jest popularne właściwie od zawsze. Niemalże każdy zna pozytywne działanie miodu na stan osłabienia i przeziębienia. Nie każdy jednak wie, że miód przyspiesza gojenie ran, jak również, że istnieją inne pszczele produkty równie zbawienne dla zdrowia człowieka.

Czytaj dalej

Pszczela choroba – warroza – dziesiątkuje ule

Zimowa wizyta w pasiece

Na niektórych pszczołach widać pasożytujące roztocza przypominające kleszczeOstatnio pojechaliśmy do pasieki by sprawdzić jak się mają tej zimy nasze pszczoły. Z rozmów ze znajomymi pszczelarzami wiemy, że w tym roku ilość warrozy jest wyjątkowo duża, bo ciepła zima sprzyja rozwojowi tego roztocza. Z przykrością zauważyliśmy, że i w naszej pasiece warroza zbiera śmiertelne żniwo.

Czytaj dalej

Ile kosztuje założenie pasieki?

Nowe ule Pszczelarstwo hobbystyczne staje się coraz bardziej popularne, a my jesteśmy tego dobrym przykładem. W Polsce, od dłuższego już czasu, statystycznie zwiększa się łączna ilość pszczelich rodzin, a wynika to właśnie z faktu powstawania coraz większej ilości małych pasiek, w których pszczelarze-amatorzy utrzymują średnio ok. 30 pni (inaczej uli).

Czytaj dalej

Czy każdy może zostać pszczelarzem?

Praca przy uluObecnie temat pszczół i pszczelarstwa stał się bardzo nośny. Można się wręcz pokusić o stwierdzenie, że pszczelarstwo jest teraz modne. Bardzo nas to cieszy, bo wpływa to korzystnie na ochronę pszczół.
Coraz więcej osób zwraca się do nas z pytaniami związanymi z założeniem pasieki. Pytają o przeciwwskazania, koszty, miejsce ewentualnego pasieczyska, itp. Postanowiliśmy więc, że w serii kilku artykułów odpowiemy na najczęściej zadawane nam pytania. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pozwolą Państwu rozwiać wszelkie wątpliwości oraz staną się pomocne w podjęciu decyzji.

Czytaj dalej