Fascynujący świat mrówek

Tajemniczy świat owadów - pszczoły i mrówki

Zarówno w zwyczajach mrówek jak i w ich budowie możemy doszukać się bardzo dużej ilości podobieństw z pszczołami. O ile jednak pszczoły zdecydowanie kojarzymy z szeregiem pozytywnych aspektów, takich jak pyszny miód lub zapylanie, to w przypadku mrówek jest już ciężko przytoczyć pozytywne skojarzenia. Wręcz przeciwnie, najczęściej przychodzi nam do głowy, że są nachalne, wszędzie wejdą i są trudne do usunięcia.

Tymczasem mrówki są bardzo pożytecznymi owadami. To wyjątkowo skuteczne służby oczyszczające, nawadniające i spulchniające ziemię. Żyją w dużych koloniach liczących niekiedy miliony osobników, spośród których wyróżnić można wielu specjalistów (np. strażnicy, zwiadowcy, piastunki, budowniczy, logistycy) a ich kolonie są tak zgrane, że wydaje nam się to wręcz niemożliwe. Mrówki są również hodowcami (np. mszyc). Żyją w symbiozie z wieloma gatunkami roślin i owadów.

Dla niektórych z nas, życie mrówek jest na tyle ciekawe i fascynujące, że ich badaniu poświęcają całe życie, a naukowcy w oparciu o ich obserwacje przedefiniowują aktualnie teorię ewolucji.

Wielu miłośników przyrody decyduje się również na założenie w swoich domach kolonii, aby każdego dnia przyglądać się ich niesamowitej pracy w zgodzie i harmonii. Do takich fascynatów zaliczamy się również my 🙂 W naszych formikariach opiekujemy się różnymi koloniami mrówek np.: Messor barbarus, czyli popularnymi żniwiarkami, które hodujemy od roku.

Spośród ogromnej ilości ciekawych informacji o mrówkach dostępnych w literaturze i internecie pozwalam sobie poniżej przytoczyć tylko kilka z nich, aby zachęcić każdego do pogłębienia wiedzy:

  1. Mrówki są stare jak dinozaury i starsze o 30 mln. lat od pszczół. Przetrwały epokę lodowcową oraz wymieranie kredowe, które zabiło wszystkie dinozaury.
  2. W mrowisku mieszkają jedynie samice.
  3. Mrówki należą do nadrodziny os.
  4. Królowa mrówek na początku swojego życia ma skrzydła, po czym po akcie zapłodnienie usuwa je sobie.
  5. Większość mrówek potrafi przetrwać pod wodą aż 24 godziny.
  6. Królowa mrówek jest najdłużej żyjącym owadem, niektóre gatunki przeżywają 30 lat.
  7. Mrówki to prawdziwe siłaczki, potrafią dźwigać ciężary wielokrotnie przekraczające ich masę.
  8. Mrówki mają dwa żołądki.
  9. Niektóre gatunki mrówek mogą żądlić, gdyż również tak jak i pszczoły mają żądła.
  10. W niektórych krajach mrówki żółte są przysmakiem porównywalnym do kawioru.
  11. Na świecie jest około 12 tysięcy gatunków mrówek, a w Polsce zliczono 103 gatunki.

Oto dlaczego uważamy zasadnym, by o życiu i zwyczajach mrówek powiedzieć, że są fascynujące!

Aby dowiedzieć się więcej o życiu, budowie, zwyczajach mrówek i porównać je z życiem pszczół zapraszamy na warsztaty „Tajemniczy świat owadów – pszczoły i mrówki”. W trakcie warsztatów poznacie bliżej życie mrówczej społeczności oraz pszczół, a poza wiedzą teoretyczną uczestnicy warsztatów będą mogli obserwować przepiękną różnorodność członków rodziny Messor barbarus czyli mrówek żniwiarek.

1 komentarz do “Fascynujący świat mrówek”

Dodaj komentarz