Jak rozpoznać fałszywy miód?

Czy pszczoły mogą zrobić fałszywy miód?

Fałszywy miód w teście rozpuszczania w zimnej wodzie.

Niestety tak, i nie będzie to wina pszczół tylko nieuczciwego pszczelarza.

Na filmie prezentujemy Państwu prosty sposób na sprawdzenie czy miód jest prawdziwy czy fałszywy.
W eksperymencie użyliśmy miodu spadziowego oraz fałszywy miód, który co prawda pochodzi z naszej pasieki a podebraliśmy go naszym pszczołom z jesiennego dokarmiania – jedynie w celu wykonania przedstawionego eksperymentu.

Warto tutaj dodać, że przygotowanie pszczół do zimy to obowiązek każdego pszczelarza i oznacza również konieczność dokarmienia pszczół syropem z wody i cukru. Pszczoły przerabiają syrop na pseudomiód, który jest ich pokarmem w czasie zimy. Dzięki niemu pszczoły mogą bezpiecznie dotrwać do wiosny, nie umierając z głodu. Ten przerobiony przez pszczoły syrop wygląda jak prawdziwy miód, podobnie smakuje i pachnie, ma słomkowy kolor i jest gęsty, jednak nie jest miodem i nigdy się nie skrystalizuje. Nieuczciwi pszczelarze – a tacy również się zdarzają – dokarmiają pszczoły syropem z cukrem również w okresie letnim, co sprawia, że pozyskują więcej miodu, ale niestety jest on miodem fałszywym.

4 komentarze do “Jak rozpoznać fałszywy miód?”

  1. Cześć, świetna strona i bardzo przydatny artykuł! 🙂 Chciałbym tylko się upewnić, czy jeżeli miód się skrystalizował to znaczy że jest prawdziwy?

    Odpowiedz
    • Dziękuję, niestety nie każdy miód skrystalizowany jest prawdziwy. Oszuści mega kombinują, można zakupić „niby miód skrystalizowany” a to może być np. melasa. Wygląda jak miód, kolor ma miodu tyle że nie smakuje jak miód.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz