Ile kosztuje założenie pasieki?

Nowe ule Pszczelarstwo hobbystyczne staje się coraz bardziej popularne, a my jesteśmy tego dobrym przykładem. W Polsce, od dłuższego już czasu, statystycznie zwiększa się łączna ilość pszczelich rodzin, a wynika to właśnie z faktu powstawania coraz większej ilości małych pasiek, w których pszczelarze-amatorzy utrzymują średnio ok. 30 pni (inaczej uli).

Niemniej rozpoczęcie przygody z pszczołami od dwóch uli i rozbudowanie pasieki do poziomu ok. 20 rodzin jest absolutnie w zasięgu możliwości każdego amatora.  

Co należy zakupić, aby rozpocząć hodowlę pszczół?

Inwestycję możemy podzielić na dwie grupy wydatków.

Pierwsza grupa to koszty związane z ulami oraz z samymi pszczołami. Rozkładają się mniej więcej w następujący sposób:

 1. Nowy ul to koszt ok. 450 zł (cena obejmuje zazwyczaj ramki, beleczki oraz nadstawkę na miodnię).
 2. Ulik odkładowy to koszt ok. 100 zł.
 3. Rodzina pszczela (zależnie od jej siły) kosztuje od 200 zł do 400 zł. W internecie znajdziecie również wiele ogłoszeń o możliwości kupna ula z pszczołami, i wówczas łączny koszt wynosi ok. 600 zł.

Druga grupa kosztów to wydatki związane z niezbędnym sprzętem pasiecznym. Niezależnie od tego czy macie jeden czy 10 uli, musicie zakupić sporo dodatkowego sprzętu pszczelarskiego.

Sprzęt pszczelarski

Do najważniejszych pozycji zaliczyć można:

 1. Urządzenie do wirowania miodu czyli miodarka. Cena najtańszych miodarek wynosi ok. 1000 zł.
 2. Sita, odstojniki, to dodatkowe 1000 zł.
 3. Drobny sprzęt pasieczny, taki jak podkurzacz, dłuto, miotełka, strój pszczelarski, rękawice, to koszt ok. 500 zł.
 4. Dodatkowe ramki, stojaki na ramki, rojnica/transportówka, węza pszczela, to kolejne 500 zł.

Wszystko razem powinno zatem zamknąć się dla malutkiej dwurodzinnej pasieki budżetem w wysokości 5000 zł plus 1000 zł rocznie dodatkowych kosztów związanych z prowadzeniem pasieki, takich jak: lekarstwa, pokarm zimowy, dojazdy, opakowania szklane na miód. Należy przy tym pamiętać, że na cele pasieczne potrzebujecie przeznaczyć dedykowane pomieszczenie. Przy dwóch ulach nie powinno to być problemem, ale w naszym wypadku, tj. przy 10 rodzinach i pasiece oddalonej o 30 km, niezbędne okazało się zbudowanie domku pasiecznego. Tutaj koszty oscylują na poziomie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Nie trzeba jednak startować od razu od dziesięciu uli.

Wybór należy do Ciebie

Opcjonalnie możecie rozważyć wspomnianą wcześniej dzierżawę ula. To dość popularne zjawisko, które jak na razie dotyczy głównie firm stawiających na wizerunkowe korzyści, ale zainteresowanie możliwością posiadania własnej pszczelej rodziny przy jednoczesnym założeniu, że codzienne obowiązki związane z prowadzeniem pasieki spoczywają na znajomym pszczelarzu, jest coraz większe.

19 komentarzy do “Ile kosztuje założenie pasieki?”

 1. Dzień dobry,
  Zastanawiam się nad założeniem pasieki w mieście, dokładnie w Krakowie, mieszkam w sąsiedztwie kwietnych łąk nowohuckich. Na Państwa stronie FB przeczytałem, że pierwsze miodobranie w Warszawie było obfitsze niż w puszczy Kampinoskiej. W Krakowie jednak jakość powietrza jest gorsza niż w Warszawie, co ma negatywny wpływ także na zanieczyszczenie gleby. Pytanie do Państwa – Jak sprawdzić jakość miodu pod kątem zanieczyszczeń (metali ciężkich i innych). Czy robicie takie badania?

  Odpowiedz
  • Dzień dobry!
   Badaliśmy miody z pasieki warszawskiej i okazało się że pszczoły doskonale filtrują zanieczyszczenia miejskie. Badania miodów robimy w firmie Sądecki Bartnik lub w laboratorium w Puławach. Jeśli zdecyduje się Pan na założenie pasieki wówczas mogę polecić koleżankę pszczelarkę z Krakowa.
   Pozdrawiam
   Agnieszka Jarecka

   Odpowiedz
 2. Witam, bardzo chciałabym założyć Pasiekę . Mamy działkę w górach w Targoszowie. Myślę o większej pasiece ale to oczywiście z czasem.. rozpocząć może od 5-10 Uli. Czy zna Pani kogoś z tych rejonów Polski (Małopolska) lub okolic Bielska -Białej- tutaj mieszkam. Szukam kursów pszczelarskich w okolicy ale chyba źle szukam bo nic nie mogę znaleźć;(

  Odpowiedz
 3. Dzień dobry. Od młodych lat marzyłem o pasiece. Niestety nie miałem warunków do jej założenia. W ostatnim czasie pojawiła się możliwość jej założenia. Chciałem zasięgnąć rady w sprawie uli. Jakiś czas temu spotkałem się z ulami ze styropianu. Chciałbym zapytać co Pani o nich sądzi, czy warto w nie zainwestować? Czy są trwałe, czy pszczoły tolerują styropian itd.? Pozdrawiam. Sylwester.

  Odpowiedz
  • Dzień dobry!
   My prowadzimy pasiek w ulach drewnach, zapach z takiego ula jest zniewalający. Wielu moich znajomych wykorzystuje ule ze styroduru, gdyż jest materiał bardziej wytrzymały od styropianu. Jeśli planuje Pan przewozić pszczoły na różne pożytki to zdecydowanie polecam te lżejsze, czyli ze styroduru. Dla pszczół nie ma to znaczenia w jakich ulach mieszkają.
   pozdrawiam

   Odpowiedz
 4. Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź na moje pytania. Pozdrawiam i życzę sukcesów w dalszej działalności. Sylwester.

  Odpowiedz
 5. Przymierzam się do założenia własnej pasieki w woj. Łódzkim. Moglbym prosić o jakiś namiar na szkolenia/ warsztaty w tej tematyce? Zaznaczę, że jestem totalnym laikiem w temacie

  Odpowiedz
  • Dzień dobry!
   To bardzo dobry pomysł aby przed założeniem pasieki uczestniczyć chociażby w kursach pszczelarskich. Prowadzenie pasieki jedynie pozornie jest łatwe. Zachęcam do zakupu uli dopiero na początku nowego sezonu pszczelarskiego i w zależności od pogody może to być okres od marca do maja. Osobiście nie zajmuję się sprzedażą pszczół, ale w kole pszczelarskim w Sochaczewie znam kilku uczciwych pszczelarzy którzy sprzedają silne i zdrowe rodziny. Co do pytania o szkołę pszczelarską to nie mogę polecić szkoły w Łodzi bo nie działam na tym rynku, ale w Warszawie wiem że wiele osób jest zadowolonych z szkoły na ul. Kijowskiej.
   https://www.pckz.edu.pl/kurs-pszczelarz-technik-pszczelarz

   Odpowiedz
   • Dzień dobry! Nie jestem Pewna co Pan ma na myśli. Nasze pasieki zlokalizowane są na Ziemii Lubuskiej oraz w okolicy Warszawy.

    Odpowiedz
 6. |Witam,
  Poszukuję w okolicach Częstochowy pszczelarza, który podszkoliłby mnie w sztuce pszczelarstwa. Dodam, że jestem totalnie zielona w tej kwestii, ale mam cudowne miejsca dla pszczół, kocham miód i przeraźliwie boję się pszczół. Tak naprawdę to nic o nich nie wiem i teraz jest czas to zmienić. Już od kilku lat myślę o pszczołach i dojrzałam do decyzji o założeniu małej pasieki. Czy może Pani polecić kogoś, kto poprowadzi mnie na początku tej przygody. Pozdrawiam serdecznie Anna

  Odpowiedz
 7. witam. planuję założyć pasiekę ale wcześniej chciałbym zacząć od przeszkolenia. Czy jest ktoś z okolic Żywca lub czy są jakieś kursy w tych okolicach? pozdrawiam

  Odpowiedz
 8. Dzien dobry,
  Mieszkamy na obrzeżach Krakowa. Dookoła rozległe łąki, posiadamy również spory ogród. Chcielibysmy spróbować z mężem założyć pasiekę – na początek 2 -3ule, ale jesteśmy laikami. Czy znane są Pani jakieś kursy dla początkujących w tej dziedzinie w Krk? Do kogo się zwrócić? Będę wdzięczna za podopwiedz.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz