Poznajemy życie owadów: Murarka ogrodowa

murarka ogrodowa - pszczoła z irokezem

Murarka ogrodowa to mało znana, ale często spotykana w naszych ogrodach pszczoła. Jest podobna do pszczoły miodnej, zarówno wielkością jak i ubarwieniem, ale jest pszczołą samotnicą. Nie żądli, bo nie ma żądła oraz nie robi miodu. Murarki są wiosennymi pszczołami żyjącymi jedynie od kwietnia do końca czerwca. Po tym czasie umierają, ale nim to się stanie samica składa jaja, które dają początek kolejnemu pokoleniu w nowym sezonie.

Murarki ogrodowe są pospolite na terenie całej Polski. To dzikie pszczoły samotnice i w odróżnieniu od pszczół miodnych nie mają królowej i nie współpracują ze sobą.
Murarki co roku licznie pojawiają się w przydomowych ogrodach a ponieważ ich miododajnych kuzynek jest z roku na rok coraz mniej powinniśmy dbać o murarki! Każdy z nas może we własnym ogrodzie lub nawet na tarasie w bloku zawiesić mały domeczek z trzcinowymi łodygami w którym swój dom znajdą murarki. W pustych łodygach samice zaczynają „murować gniazdo” tworząc ścianki z wilgotnej gliny zmieszanej ze śliną – stąd ich nazwa „murarki”. W komorach składają jaja, a następnie gromadzą pyłek dla młodych osobników zapylając przy tym kwiaty w naszym ogrodzie – m.in. kwitnące drzewa owocowe, porzeczki, maliny, jeżyny, a także pospolite mniszki. W pracy zapylacza murarki są kilkukrotnie wydajniejsze od pszczoły miodnej. Samica buduje od kilku do 15 nawet komórek w jednej rurce. W każdej z nich składa jajo i gromadzi zapas pyłku. Larwy żywią się pyłkiem i we wrześniu przepoczwarczają się w kokonie, następnie zimują w gnieździe. W kolejnym sezonie, od początku kwietnia, z kokonów wychodzą pierwsze dorosłe murarki.
Zachęcamy wszystkich do hodowania murarek nawet na balkonach i tarasach a tym bardziej w ogrodach!

kokony murarek ogrodowych
PS. Kokony murarek oraz trzcinowe rurki można kupić przez internet.

1 komentarz do “Poznajemy życie owadów: Murarka ogrodowa”

Dodaj komentarz