Apiterapie i apiterapeutyki

Larwy pszczoły miodnejWykorzystywanie miodu w kuracjach leczniczych jest popularne właściwie od zawsze. Niemalże każdy zna pozytywne działanie miodu na stan osłabienia i przeziębienia. Nie każdy jednak wie, że miód przyspiesza gojenie ran, jak również, że istnieją inne pszczele produkty równie zbawienne dla zdrowia człowieka.

Kompleksowe leczenie wszystkimi pszczelimi darami (miodem, propolisem, pyłkiem kwiatowym lub pierzgą, mleczkiem pszczelim a nawet pszczelim jadem) określa się w medycynie niekonwencjonalnej apiterapią. Nazwa pochodzi od słów łacińskich: apis – pszczoła oraz therapia – leczenie. O właściwościach miodu już pisaliśmy, o pszczelich produktach także, ale teraz nieco więcej…

O pszczelich „cudach”

Pszczeli pyłek ma pozytywny wpływ na układ pokarmowy, schorzenia dróg żółciowych i wątroby.

Pierzga (zapas pyłku przetworzonego dodatkowo przez pszczoły) ma wyjątkowe działanie regenerujące, dzięki czemu stosować ją można w stanach przewlekłego zmęczenia (również psychicznego).

Propolis (tzw. kit pszczeli) ma silne właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczne i doskonale się sprawdza przy leczeniu grypy i przeziębień, schorzeń skóry, infekcji w jamie ustnej, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Mleczko pszczele dodaje energii, zwiększa aktywność, poprawia pracę serca, wspiera funkcjonowanie układu trawiennego oraz ogólnie regeneruje i wzmacnia organizm. Zwiększa również produkcję kolagenu, czym opóźnia starzenie się skóry.

Jad pszczeli zaleca się stosować tylko i wyłącznie pod nadzorem lekarza. Metoda leczenia nazywa się apitoksynoterapią i polega ona na kontrolowanym żądleniu pacjenta przez pszczoły lub podawaniu mu jadu w postaci zastrzyków, ewentualnie w formie maści, kremów lub inhalacji. Ten rodzaj apiterapii pomocny jest przy schorzeniach układu kostnego, takich jak artretyzm czy reumatyzm, a także przy nerwicach, migrenach, astmie i nadciśnieniu. Metoda stosowana jest również w walce ze stwardnieniem rozsianym.

Nalewka z barciaka należy do najmniej znanych produktów związanych z pszczołami. Robi się ją z larw mola woskowego i jest bardzo pomocna dla osób po zawale serca, udarach, wylewach i zapaleniu płuc. Ogranicza zakrzepy, żylaki, zmniejsza obrzęki żył, poprawia ogólny stan zdrowia.

Homogenat trutowy czyli mikstura przygotowana z larw trutni i miodu to najmniej chyba popularny produkt, który sprawdza się w leczeniu chorób wątroby, w przekwitaniu (terapia czerwiem po 2-3 miesiącach stosowania powoduje ustąpienie objawów klimakterium takich jak: uczucie gorąca, przyspieszenie rytmu serca i oddechu, pocenie się, bóle i zawroty głowy, zaburzenia pokarmowe, osłabienie, rozdrażnienie, nerwice i stany depresyjne). Przyjmowanie homogenatu korzystnie wpływa na apetyt, przyswajalność pokarmów, przy nadczynności tarczycy, migrenach, wrzodach żołądka i dwunastnicy, zapaleniu jelit i otyłości.

Aktualnie również w aptekach dostępne są preparaty, w których główną substancję leczniczą stanowią produkty pszczele. Takie leki określa się apiterapeutykami.

Dodaj komentarz